BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI

Ortak Değerler Hareketi:
Müştereklerimizi Keşfedelim
Geleceğe Birlikte Yürüyelim

NEDİR?

Ortak Değerler Hareketi’nin misyonu, değerleri yaşamın merkezine koymaktır. Ortak Değerler Hareketi, bireysel değerlerimizi keşfederek müşterek yanlarımız etrafında buluşmayı hedefleyen; böylece toplumdaki ayrışma ve kutuplaşma eğilimlerini gidermeye çalışan bir sosyal sorumluluk projesidir.

Doğan Holding'in öncülüğünde hayata geçen Ortak Değerler Hareketi, bu konuda araştırmalar yapar; değer odaklı ve müşterek gelişime yönelik projeleri destekler.

NEDEN ORTAK DEĞERLER?

Ortak Değerler Hareketi, müştereklerimizi hatırlamanın ve ortak bir Türkiye hayalini dillendirmenin kutuplaşmaya iyi geleceği inanancıyla Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğan Faralyalı liderliğinde ortaya çıktı.

Begüm Doğan Faralyalı:

“Türkiye’de ciddi bir kutuplaşma olgusu yaşadık. Her toplumda aynı anda hem ortaklaşma hem de ayrışma süreçleri yaşanabiliyor ama Türkiye’de birbirimizden ayrıldığımız konuları yoğun olarak konuştuğumuz, farklılıklarımızı çok önemsediğimiz uzunca bir dönem geçirdik. Hatta öyle bir noktaya geldik ki, ortak değerlerimizi bile unutmaya başladık.
Sanki müştereklerimiz yokmuş hissiyle dolduk. Halbuki bu toplumun derinliklerinde gizli çok sayıda ortak değer var.Büyük çoğunluğun sahip çıktığı pek çok geleneğimiz var.
Bunun ötesinde, hepimizin ortak hayalleri var.
Müştereklerimizi konuştuğumuz bu büyük sohbete mümkün olduğunca fazla kişinin katılmasını, sözü olan herkesin sesini duymayı ve o sesi duyurmayı amaçlıyoruz. Çıkış noktamız şudur...
Ortak değerlerimiz farklılıklarımızdan çok daha fazla.
Ortaklıklarımıza sahip çıktıkça, farklılıklarımızı da zenginlik olarak görebilir ve ortak bir Türkiye hayalinde buluşabiliriz.
Lütfen siz de sesinizle, ilginizle, merakınızla bize katılın!”

NELER YAPIYORUZ?

Proje Eylül 2016’da Hürriyet’de bir yazı dizisi ile başladı, kamuoyunda önemli isimlere “Sahi nedir bizim müştereklerimiz?" Sorusu soruldu ve büyük sohbet başladı.

DEĞER ARAŞTIRMASI

Doğan Holding öncülüğünde başlatılan Ortak Değerler Hareketi önemli bir araştırmaya imza attı. Araştırma, İngiltere’deki Barrett Values Center’in metodolojisi kullanılarak, alan araştırması Konda tarafından Ekim 2016’da 1.806 kişi ile gerçekleştirildi. Daha sonra Şubat 2017 tarihinde derin görüşme yöntemiyle bulgular daha detaylı irdelenerek, toplum olarak önemsediğimiz kavramların neleri içerdiğinin cevabı arandı.

Dünyada 30 ülkede ve şimdi de Türkiye’de yapılan bu araştırmalarda toplumu temsil etme gücüne sahip örneklemlere 80 değer arasından kendileri için önemli olan, etraflarında egemen olduğunu gözlemledikleri ve ideallerindeki toplum düzeninde belirleyici olacak değerleri seçmeleri isteniyor.

Araştırmanın Türkiye’deki en çarpıcı sonucu, topluma olması arzulanan değerler konusundaki olağanüstü örtüşme. Adalet, saygı, ahlak, ve güven, toplumun her kesiminin özlem duyduğu ve merkezi önem atfettiği değerler olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırmaya katılanların Türkiye’de görmek istedikleri değerlerde ilk on sırayı; adalet, ahlak, güven, saygı, huzur, eşitlik, refah, dürüstlük, aile ve çevre bilinci aldı. Buradaki on değerin altısının kişisel değerlerle aynı olduğu görülmektedir (adalet, ahlak, güven, saygı, dürüstlük ve aile). Araştırma, insanların gelecekte daha bütüncül bir yaklaşım görmek istediklerini ortaya koyuyor.

Ortak Değerler Hareketinin liderliğini yapan Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğan Faralyalı araştırmayla ilgili; "Ortak Değerler Hareketi” ile Müştereklerimizi keşfedelim, geleceğe birlikte yürüyelim diyoruz. Çıkış noktamız şu: Ortak değerlerimiz farklılıklarımızdan çok daha fazla. Ortaklıklarımıza sahip çıktıkça, farklılıklarımızı da zenginlik olarak görebilir ve ortak bir Türkiye hayalinde buluşabiliriz. Değerlerin hayatımızın her alanında çok önemli olduğunu vurguladığımız bir proje. Çünkü Değerlerin insanın özü olduğuna inanıyorum. En önemli öz denetim mekanizmamız. İnsan hayatındaki önemi kadar şirketlerin, toplumların ve ülkelerin hayatında da önemi çok büyük. Çünkü değerler kültürleri oluşturur, kültürler ise toplumları. Ve ben değer bazlı toplumların çok daha sürdürülebilir bir hikaye yaratacağına inanıyorum. Proje kapsamında yaptığımız bu araştırma da ise beni en çok heyecanlandıran konu kadın/erkek, genç/yaşlı, Türk/Kürt, eğitimli/eğitimsiz, zengin/fakir, herkes için önemli değerler aynı ve toplumda deneyimlemeyi istediği değerler de aynı. Yani hepimiz aynı ortak Türkiye’nin hayalini kuruyoruz." şeklinde konuştu.

Araştırmanın metodolojisini geliştiren Barrett Values Center Kurucu Başkanı Richard Barrett ise “Birbirine bağlı bir toplum inşa etmek istiyorsak, önce güven inşa etmeliyiz. Güven inşa etmek için kendi düşünce kalıplarımızı değil insanların paylaştığı değerlere odaklanmalıyız. Düşünce kalıpları/inanışlar insanları ayrıştırır, değerler birleştirir.” dedi.

DEĞER BULUŞMALARI

Ortak Değerler Hareketi, Doğan Holding Yönetim Kurulu başkanı Begüm Doğan Faralyalı’nın liderliğinde farklı illerde, farklı kesimlerinden 50 genç ve 50 kadını“Değer Atölyeleri”nde buluşturmaya başladı. Katılımcılar Türkiye araştırmasında çıkan ortak değerleri, değerlerin hayatımızdaki yansımalarını ve arzulanan değerleri nasıl daha çok yaşatabileceğimizi konuşuyor. Değer Atölye’leri kişisel değerlerin, evrensel değerlerin hayatımızdaki önemini vurguluyor.
Değer Buluşmaları Türkiye’nin yedi bölgesinde değer elçileriyle ve üniversite öğrencileriyle buluşmaya devam ediyor.

DEĞER TAŞI OYUNU

Hem bireysel hem de toplumsal olarak mutlu bir yaşamın en önemli yollarından biri değerlerimizi keşfetmek ve değerlerimize göre bir yaşam seçmekten geçiyor.

Buradan yola çıkarak müştereklerimizi, değerlerimizi ve ortak hayallerimizi hep birlikte konuşmak iyi gelecek dedik ve Ortak Değerler Hareketi olarak dünyada da bir ilk olan ‘Değer Taşı’ oyununu tasarladık.

Değer Taşı oyunu, D&R, dr.com.tr ve hepsiburada.com’da da satılıyor.

Değer Taşı Oyunu karlılık gözetmeden değerler konusunda farkındalık yaratmak ve bunu eğlenceli, sorgulayıcı bir yöntemle yapmak adına tasarlanmıştır. İhtiyaç Haritası işbirliğiyle alınan her oyun harita üzerinden oyuna erişemeyen bir kişiye/gruba/STK’na bağışlanmaktadır.

İÇİMİZ FİKİR FİKİR PROJE YARIŞMASI

Ortak Değerler Hareketi, toplumdaki ortak değerlerin hatırlanması, anlaşılması, önemsenmesi, korunması ve geliştirilmesine yönelik olarak kadınlar ve gençler tarafından hazırlanacak yaratıcı, yenilikçi ve farklı kesimlerin ortaklığına dayanan projelerin desteklenmesi amacıyla ‘Ortak Değerler Proje Yarışması’ düzenliyor.

‘Kendimiz kalarak birlikte yaşamamızı sağlayan ne varsa hepsi bizim ortak değerimizdir’ diyerek yola çıkan Ortak Değerleri Destekleme Programı çerçevesinde, güven, sevgi, saygı ve erdem değerlerini yaşatacak ve canlandıracak proje fikirlerini destekliyor.

İlk yarışmada projeler, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begüm Doğan Faralyalı, Doğan Holding Kurumsal İletişim ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Neslihan Sadıkoğlu, Global Civics Başkanı Hakan Altınay, TBWA Genel Müdürü Burcu Özdemir Kayımtu, İdema Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan Özgür, Oyuncu ve UNDP Türkiye İyi Niyet Elçisi Mert Fırat ve Boğaziçi Üniversitesi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr. Ayşe Soysal’dan oluşan oluşan bir jüri tarafından seçildi.

2018 Kazananlar:

  • • Gölgeden Hayata Değerlerimiz / İstanbul: Keloğlan, Hacivat Karagöz gibi karakterlerle tiyatro aracılığıyla tiyatro eğitimi
  • • Küçük Ritimler Büyük Adımlar / Bandırma: Sokak çocuklarına dans ve ritim atölyesi
  • • Siz Küçükken Biz Büyürken / İzmir: Kuşaklar arası dialogu arttırmak adına oyun atölyesi (Geriatri Derneği ile)
  • • Sen de Dinle / İstanbul: Sözlü kültür aktarımı
  • • Oyun Atlası: Bu topraklar üzerinde geçmişten beri oynanan oyunları gün yüzüne çıkararak digital platformda haritalamasını yapmak
  • • Geleneksel Lezzetlerimizde Ortak Değerlerimiz / Konya: Konya ve çevresinde unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri ortaya çıkararak gastronomik bir içerik yaratmak
  • • Birlikte Yaşayabilecek Miyiz? / Şırnak: Çocuk istismarının ve şiddettin önlenmesi için toplumda daha güçlü bir çocuk hakları ağı kurulmasına destek olmak için kuklalar aracılığıyla eğitim vermek.

İŞ’TE DEĞERLER KONFERANSI

Değerleri yaşamın merkezine koymayı hedefleyen Ortak Değerler Hareketi, iş dünyasının değer konusunu sahiplenmesini de teşvik etmek için 4 Aralık 2017’de “İşte Değerlerimiz” konferansını gerçekleştirdi.

İş, akademi ve sivil toplum dünyasından isimlerin katıldığı konferans, İş yaşamında ve toplumda hakim olan değerlerimiz ne durumda ve nereye gidiyor? Değer odaklı liderlik ve değer odaklı şirket nedir? gibi konuları ele aldı.

Begüm Doğan Faralyalı’nın konuşmasıyla başlayan konferansa Bekir Ağırdır, Ümit Boyner, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Mustafa Küçük, Halit Ergenç, Prof Dr. Selçuk Şirin, Şirin Payzın ve Nazlı Çevik Azazi konuşmaları ve sunumlarıyla katıldı.

DEĞERLİ HABERLER

Ortak Değerler Hareketi olarak çevremizde olan biten tüm iyiliklere ulaşmak ve bunları toplumla paylaşmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle, toplumun her kesiminden insanların içerik üretme süreçlerinde bize katılmasını istiyoruz.

Eğer sizin de çevrenizde gördüğü, bildiği veya duyduğu sevgi, saygı, dayanışma, erdem ve daha birçok değeri barındıran bir “değer” hareketi var ise bunu haberleştirebilir; paylaşabiliriz.

Daha fazla iyilik, daha fazla yaşayan değer için şimdi siz de değer habercimiz olabilirsiniz!

  • PAYLAŞ