12 Eylül 2017

Ortak Değerler
Hareketi
Nedir?

yazarBEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI

Bugün, Doğan Grubu olarak bir yıldır üzerinde çalıştığımız bir projeyi sizlerle paylaşıyor olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu projenin ismi ‘Türkiye’nin Ortak Değerleri - Müştereklerimizi Keşfedelim, Geleceğe Birlikte Yürüyelim’.

Bugünden itibaren bir yıl boyunca, toplumun tüm renkleriyle müştereklerimizi konuşmayı planlıyoruz.

Türkiye’de ciddi bir kutuplaşma olgusu yaşadık.

Her toplumda aynı anda hem ortaklaşma hem de ayrışma süreçleri yaşanabiliyor ama Türkiye’de birbirimizden ayrıldığımız konuları yoğun olarak konuştuğumuz, farklılıklarımızı çok önemsediğimiz uzunca bir dönem geçirdik.

Hatta öyle bir noktaya geldik ki, ortak değerlerimizi bile unutmaya başladık.

Sanki müştereklerimiz yokmuş hissiyle dolduk.

15 Temmuz darbe girişimi, bizim millet olarak demokrasi paydasında buluşabildiğimizi gösterdi ve kutuplaşma önemli oranda azaldı.

Bu çok değerli, çok güzel bir gelişme.

Aslında ortak değerlerimizin ortaya çıkması ve kutuplaşmanın azalması için darbe girişimi gibi korkunç felaketlerin yaşanmasına hiç gerek yok. Çünkü bu toplumun derinliklerinde gizli çok sayıda ortak değer var.

Büyük çoğunluğun sahip çıktığı pek çok geleneğimiz var.

Bunun ötesinde, hepimizin ortak hayalleri var.

Çokça ayrıştığımız bir dönem, hep birlikte atlattığımız önemli bir badire sonrasında, müştereklerimizi, değerlerimizi, ortak hayallerimizi hep birlikte konuşmanın tam zamanı olduğuna gönülden inanıyoruz.

Bugünden itibaren bir yıl boyunca, toplumun tüm renkleriyle müştereklerimizi konuşmayı planlıyoruz.

Bugün ve yarın Hürriyet gazetesinde saygın isimlerin “Sahi Nedir Bizim Müştereklerimiz” sorusuna verdiği cevapları okuyacaksınız.

Önümüzdeki aylarda, dünyanın 15 ülkesinde uygulanmış bir kamuoyu araştırması yöntemiyle, Türk toplumunun önemsediği ve geçerli olmasını istediği değerleri karşılaştırmalı olarak tespit edip tartışmaya açacağız.

Müştereklerimizi konuştuğumuz bu büyük sohbete mümkün olduğunca fazla kişinin katılmasını, sözü olan herkesin sesini duymayı ve o sesi duyurmayı amaçlıyoruz.

Çıkış noktamız şudur...

Ortak değerlerimiz farklılıklarımızdan çok daha fazla.

Ortaklıklarımıza sahip çıktıkça, farklılıklarımızı da zenginlik olarak görebilir ve ortak bir Türkiye hayalinde buluşabiliriz.

Lütfen siz de sesinizle, ilginizle, merakınızla bize katılın!

Sözlerimi bitirmeden önce, sizlere müşterek değerlerimizin birçoğunu temsil ettiğini düşündüğüm anneannemden söz etmek istiyorum.

Anneannem bir Anadolu kadınıydı.

Türkiye sevdalısıydı, Atatürk’ü çok severdi, Adnan Menderes’in idamını gözleri yaşlı anlatırdı. Maneviyatı çok kuvvetliydi; aile, komşuluk, yardımlaşma, merhamet değerlerine çok bağlıydı.

Kanser tedavisi için yurt dışında ameliyat oldu. Yoğun bakımda yanındaki yatakta yatan hasta hakkında bilgi almak istedi. Yunan olduğunu öğrendiğinde, milliyetçilik duygusu kabardı, bildiği bütün marşları söylemeye başladı. Daha sonra hastanın diğer özelliklerini sordu. Ağır hastanin genç bir kadın olduğunu öğrenince çok üzüldü. “Güzel Allah’ım benden alsın ona versin, çocukları da küçüktür daha” dedi. Anneannem yoğun bakımdan çıkınca eline lokumunu alıp ilk ziyaretini komşusu Yunan kadına yaptı.

Yurt dışında yaşadığım yaklaşık 20 yıl içerisinde, Avrupa’nın, Amerika’nın gerçekten pek çok anlamda gelişmiş olduklarını gözlemledim. Gelişmiş kurumsal yapılarına, demokrasilerine, eğitimlerinin kalitesine, bireye verdikleri değere gıpta ettim.

Ama yine de, hep ülkemi özledim, Türk olmakla gurur duydum. Modernleşmenin ve gelişmenin yalnızlığı yenemediğini gördüm; bireyselleşme ile bencilleşme arasındaki dengenin nasıl kurulabileceği sorusuna kafa yordum.

Doğu ile Batı arasında önemli bir köprü olan Türkiye’nin farklı bir model sunabileceğini gönülden hissettim.

İçimizde yakaladığımız birlik duygusunun, müştereklerimizi konuştuğumuz günlerde güçlenerek devam etmesini umuyorum.

Farklılıklarımızın zenginlik olduğu ortak bir Türkiye hayalinde buluşmak dileğiyle...

Sizin de bu konuda söylemek istedikleriniz varsa lütfen bize ortakdegerlerimiz@doganholding.com adresinden yazın.

Sevgiyle kalın.

Diğer Yazılar

BEGÜMHAN DOĞAN FARALYALI

İnadına iyimser olacağız.

YAZIYI OKU

TÜRKAN ELÇİ

İsmail abiii’ içimi kopardı.

YAZIYI OKU

PROF. DR. ALİ ÇARKOĞLU

Türkiye’de vatandaşları bir araya getiren ortak değerlerimiz.

YAZIYI OKU